Dlaczego start-up-y upadają? Prawda czy mit?
Źródła podają, że prawie 82% start-upów w pierwszych 3 latach pada śmiercią naturalną.
Powodów jest wiele… dlaczego tak się dzieje. Ale zacznijmy od początku….
Czy pasja wystarczy aby zacząć nowy biznes? Nie wystarczy ale jest pomocna!
Jeżeli przyjąć, że pasja to Twoje zaangażowanie i energia jaką wkładasz w to czym się zajmujesz to dobry początek. Jeżeli połączysz swoje umiejętności z zapotrzebowaniem na produkt czy usługę czyli trafisz w koniunkturę z dobrym pomysłem na biznes to w zasadzie powinno zapewnić sukces.
Nie chcę wchodzić w szczegóły czy start -up niskobudżetowy czy wymagający sporych nakładów, do tego dojdziemy.
Załóżmy, że znakomity pomysł, jest zapotrzebowanie i nawet znalazły się środki na jego wstępne finansowanie. Dlaczego zatem tak niski procent start-upów osiąga sukces w dłuższym horyzoncie czasowym?
– Bo szybko kończą się pieniądze. Nie ma inwestora na dalsze finansowanie działalności, brak rezerw tzw. poduszki finansowej na niespodziewane wydatki.
– Bo model biznesowy jest nieodpowiedni albo w ogóle brak modelu biznesowego. Brak wdrożenia strategii marketingowej, brak dobrze określonej grupy docelowej, zbyt wysokie koszty a niskie dochody, brak dystrybucji.
Niejednokrotnie zła ocena rynku konkurencji i złe oszacowanie szans na pozyskanie klientów w szybkim czasie. Nie kopiuj konkurencji a jeżeli zobaczysz, że konkurencja kopiuje Ciebie to znaczy, że robisz swój biznes dobrze.
– Bo kiepski produkt lub złe zarządzanie sprzedażą, lub w ogóle złe zarządzanie biznesem!
Z produktem jest tak: albo nie trafiony albo za bardzo trafiony bo wyprzedził swoją epokę. Strategia produktu aby zadziałała wymaga czasu. Każda strategia wymaga czasu i mówimy o czasie liczonym latami a nie miesiącami. W przeciwnym razie zapomnijmy o sukcesie, od którego będziemy odcinać kupony na starość.
– Bo źle dobrana kadra menadżerska, zbyt hermetyczna, bez motywacji, bez wizji… itd.
Dobieraj ludzi doświadczonych, nie koniecznie pracowników bez doświadczenia, bez odwagi do podejmowania decyzji.
Moglibyśmy jeszcze podawać inne przykłady takie jak: zła lokalizacja, brak możliwości zmiany strategii firmowej, brak współpracy z inwestorami itd… nie o to chodzi. Ważne aby zdać sobie sprawę na początku rozwijania start-up-u z zagrożeń jakie pojawią się na drodze i potrafić sobie z nimi radzić.
Zatem cały wywód sprowadzamy do pieniędzy, które się kończą w miejscu, w którym powinny się właśnie pojawić. Jednym z rozwiązań jest poszukanie partnera prowadzącego już biznes aby obniżyć swoje koszty za udział w zyskach start-up-u.