Jest takie powiedzenie: kultura zjada strategię na śniadanie.
O co chodzi tak naprawdę i dlaczego kultura organizacyjna ma tak ogromy wpływ na sukces firmy czy organizacji?
Kultura organizacji to zestaw norm społecznych i systemów wartości, klimat organizacyjny i wymogi zachowania. Dotyczy poglądów, przekonań, oczekiwań i zasad, które łączą wszystkich pracowników w firmie czy organizacji.
O kulturę organizacyjną dbamy m.in. poprzez integrację pracowników, umożliwienie pracownikom zrozumienia misji i strategii firmy, ujednolicony system oceny efektywności pracowników, wspólna i jednoznaczna (nie budząca wątpliwości) komunikacja, unikanie konfliktów i negatywnych emocji.
Weź pod uwagę, że jesteśmy w nowej erze, w której zapanował trend Human to Human – H2H czyli:
- Ludzie mają emocje. Biznes nie!
- Ludzie chcą być częścią czegoś dużego.
- Ludzie chcą coś czuć.
- Ludzie nie chcą być wykluczeni.
- Ludzie chcą rozumieć.
- Ludzie popełniają błędy.
Zatem istotne dla pracodawcy będzie aby przekazać personelowi ważne i kluczowe dla firmy wartości.
Każda firma czy organizacja ma inny system wartości, inne poglądy czy cele ale należy je wyartykułować. Podstawą funkcjonowania firmy czy organizacji jest określenie tych wartości w sposób zrozumiały dla wszystkich tak aby wzbudzały wzajemny szacunek, dbałość o profesjonalizm i działanie na rzecz interesów klientów.
Najlepiej aby taki dokument zwany np. Deklaracją Polityki Personalnej Firmy czy organizacji stworzył sam zespół pracowników. Zawarł w niej zasady ważne dla organizacji i dla pracowników.
Taki dokument stanowiący zbiór wartości opracowanych przez pracowników może być podstawą do opracowania systemów i procesów związanych z zarządzaniem zespołem. Byłby systemem celów i kompetencji, system ocen pracowników czy kanonem szkoleń.
Byłby przewodnikiem dla pracowników w zakresie:
- czego pracodawca oczekuje od pracownika
- jakie wartości ceni
- czego nie akceptuje
- za co nagradza
- i z kim się rozstaje