Czy wiecie, że działania związane z marką, oznaczaniem produktów aby je ich wyróżnić mają ponad 7000 lat? Pierwsze ślady odnaleziono w starożytnym Egipcie, Rzymie czy Syrii na wypalanych naczyniach ceramicznych, złocie, srebrze, cegłach czy preparatach leczniczych.
Znaczenie słowa „marka” czyli brand wywodzi się od czasownika to brand oznaczającego m.in. wypalać. Dawni amerykańscy hodowcy zwierząt znakowali swoje zwierzęta wypalając im piętno żelazem informując w ten sposób otoczenie do kogo należą i jaką mają jakość.
Zarządzanie marką to utrwalenie w świadomości klienta określonego produktu czy usługi. To budowanie w odbiorcach świadomości, rozpoznawalności i jej wartości celem zwiększenia jej zyskowności, udziału w rynku, wyodrębnienia marki z rynku konkurencji, wzbudzania lojalności wobec niej i dobrych skojarzeń z marką na rynku.
A czym jest marka i jak nią zarządzać?
Marka to nazwa, znak, symbol jednym słowem logo niejednokrotnie w zestawieniu z claimem czyli hasłem przyklejonym do niego na stałe, które doprecyzowuje nazwę.
Celem działań marketingowych nad marką jest wyróżnienie produktów lub usług z pośród konkurencji. Jednak proszę nie mylić, że marka to produkt. Marka to nazwa, która firmuje produkt sprawiając, że suma wrażeń konsumentów przy zakupie emocjonalnie wiąże się z danymi produktami, z ich jakością i wartościami jakie ona dostarcza.
Dobra marka to wartości, emocje, jakość i styl życia. Marka nadaje produktom, usługom uprzywilejowane miejsce w świadomości odbiorcy i ułatwia ich zakup. Zwiększa prawdopodobieństwo szybszego zakupu produktów czy usług w chwili pojawienia się w świadomości konsumenta chęć zakupu.
Marka widoczna, dobrze kojarzona łatwiej się sprzedaje czyli … marka posiadająca akceptację społeczną staje się tym samym aktywem firmy. Co prawda stanowi dobro niematerialne ale jej znak towarowy, wizerunek, emocje jakie wzbudza i jakość produktów stanowią podstawę do wyceny jej wartości.
I teraz po tym przydługim opisie możemy zarządzać dobrze uzasadnioną wartością marki.
Zarządzanie to tworzenie długoterminowych relacji pomiędzy marką a korzyściami jakie wywołuje w konsumentach. Najlepszą metodą w strategii komunikacji marki jest tworzenie jej w świadomości konsumentów aby sięgali właśnie po nią.
Strategia komunikacji winna być oparta na :
- wartościach takich jak korzyści funkcjonalne wynikające z zakupu,
- wiarygodności popartej technologią, badaniami, składnikami i jakością
Zarządzanie marką powinno odbywać się w trzech obszarach:
- w zdefiniowanej grupie odbiorców i ustaleniu poziomu wiedzy w konsumentach na temat marki
- wyznaczeniu celów – czyli co chcemy przekazać zdefiniowanej grupie odbiorców o marce
- budowanie świadomości, szacunku, zaufania, lojalności i miłości do marki
Wszystko w oparciu o kapitał reputacji i wartość firmy czyli jakość, tradycję, wizerunek firmy, udział w rynku marki, dostępność dystrybucji.
Jednym zdaniem wartość marki odzwierciedlają korzyści finansowe jakie osiąga jej właściciel.