Budowanie marki to proces…

w Wydarzenia by adclassics

Powiedziałabym, że to proces mega długofalowy bez względu na to czy budujemy markę osobistą, markę firmy czy związane jest to z wprowadzeniem produktu na rynek. Działanie jest w każdym z tych przypadków podobne.

Ważne cechy marki:

 • Dobrze zbudowana marka powinna być widoczna i żyć w naszym umyśle.
 • Powinna się wyróżniać na tle konkurencji w swojej kategorii.
 • Powinna posiadać wartości i nimi komunikować.
 • Powinna wzbudzać zaufanie.
 • Powinna posiadać dobrą reputację.

Budując markę należy :  być czujnym na zmiany, kreatywnym, wyprzedzać konkurencję i być otwartym na wiedzę.

W czasie rozmów klienci najczęściej zadają takie pytania:

 • od czego zacząć aby być widocznym na rynku?
 • mam firmę, która istnieje na rynku już ponad 10 lat ale jest mało widoczna. Czy zmiana logo, zmiana  strony internetowej i zmiana materiałów reklamowych odmieni dotychczasową sytuację mojej firmy?
 • mam doświadczenie w biznesie i pieniądze, chcę otworzyć kolejny biznes ale nie wiem czy będzie opłacalny? Czym to zmierzyć?
 • mam znakomity produkt, jest zainteresowanie nim na rynku i chciałbym go sprzedawać w całej Polsce ale idzie mi to bardzo niezgrabnie. Czy możecie pomóc?

Zanim zaczniesz zastanów się czego oczekują klienci a nawet Ty sam kiedy kupujesz? Czym się kierują wybierając te a nie inne produkty czy usługi? Zastanów się co się dla nich liczy kiedy decydują się skorzystać z zakupu np. drogiego produktu choć mogliby kupić podobny za zdecydowanie niższą cenę.

Przyjrzyj się rynkowi jak działa i jak szybko się zmienia. Dlaczego ludzie pozostają wierni marce, którą polubili i  zaakceptowali bez względu na inne podobne…

Dobra marka to nie nowe logo i strona internetowa choć  to ważne elementy w jej życiu.

Dobra marka to wartości produktów i usług, ich jakość, zaufanie i reputacja.

Zatem jeżeli masz już pomysł na produkt, usługę czy np. franczyzę i widzisz  przestrzeń dla swojego pomysłu to zapraszam do współpracy związanej z wymyśleniem nazwy oraz znalezieniem ścieżki komunikacji, po której dotrzesz szybko do zdefiniowanej grupy odbiorców.

 1. Zajmiemy się zaprojektowaniem produktu, usługi, zbudowaniem franczyzy; segmentacją rynku, opakowaniem Twojego produktu w wartości, które spełnią oczekiwania klientów i doborem odpowiedniego marketingu.
 2. Oszacujemy wstępne cele strategiczne Twojej firmy i satysfakcjonujący rezultat współpracy strategicznej zgodny z możliwościami operacyjnymi Twojego przedsiębiorstwa.
 3. Zajmiemy się badaniami i analizą potencjału rynku, konkurencji i trendów aby odpowiedzieć na pytanie jak zachowuje się obecnie rynek i czy jest gotowy na przyjęcie Twojego nowego biznesu. Jak zachowa się rynek w najbliższej przyszłości? Jakie działania przewidzieć na najbliższą przyszłość kiedy wprowadzisz swoją markę na rynek.
 4. Dzięki tym informacjom stworzymy wyróżniający się przekaz czyli  DNA marki i BIG IDEA. Stworzymy komunikaty dedykowane dla marki.
 5. Wspólnie przejdziemy przez warsztaty strategiczne za pomocą metod kreatywnego myślenia aby skonkretyzować wartości marki i jej komunikację. Przejdziemy przez proces targetowania określając kto ma kupować Twoje produkty czy usługi?
 6. Wybierzemy koncepcję strategiczną i plan działania, w którym dobierzemy właściwe narzędzia marketingowe, określimy kanały dotarcia do klientów oraz określimy metody wdrożenia strategii.
 7. Oczywiście zanim przebrniemy przez wszystkie etapy będziemy musieli określić  model biznesowy dla marki określając standardy jakości.
 8. Ostatnim etapem będzie proces wdrożenia strategii marki czyli zaprojektowanie wszystkich niezbędnych narzędzi do zrealizowania strategii komunikacji oraz prowadzenia działań sprzedażowych.
 9. Na koniec pozostanie nam monitorowanie wdrożonych działań pod kątem oczekiwanych rezultatów. Reagowanie za zmiany rynku zmianą narzędzi komunikacji aby skuteczność była satysfakcjonująca dla klienta.

I jeszcze kilka ważnych rzeczy zarówno z punktu widzenia klienta jak i stratega:

 1. Zbudowanie marki, nowego biznesu to proces trwający w czasie. Zaczyna się od pomysłu, idei, której samo wymyślenie trwa… Ile czasu zajmuje? Różnie …ale jak pomysł zostanie zaakceptowany to zgodnie z harmonogramem działań sama strategia marki i strategia komunikacji może trwać parę miesięcy.
  Kolejnym etapem jest wdrożenie strategii budowy marki, komunikacji marki po zaplanowanej ścieżce. Rozpoczyna się też proces sprzedażowy. Ważne staje się monitorowanie przyjętych działań. Aby to wszystko przyniosło satysfakcjonujące rezultaty monitorowanie winno trwać co najmniej 6 miesięcy.
 2. Ile kosztuje strategia? Jakie są koszty budowy marki? Odpowiadam: to podlega indywidualnej wycenie. Jest uzależnione od zakresu działań.
 3. To co warte jest wyjaśnienia to, że należy wziąć pod uwagę dwa rodzaje kosztów:
  – koszt zbudowania, zaprojektowania strategii marki, komunikacji, franczyzy czy dowolnego modelu biznesowego
  – koszt wdrożenia tego co wyżej czyli wdrożenie działania aby słowo stało się ciałem.

Jak już jesteśmy w tym miejscu warto zadać sobie pytanie ile kosztowałoby mnie nie wdrożenie strategii? Nie liczenie się z trendami?

Posłużę się przykładem Philipa Morrisa, światowego potentata koncernu tytoniowego, który postanowił dla dobrego wizerunku firmy nie kojarzyć się  z rakiem powstającym w wyniku palenia papierosów i 2017r. zmienił nazwę na nic nie znaczącą ALTRIA GROUP. Oczywiście wywołało to mnóstwo złośliwości skierowanych do Morrisa z powodu hipokryzji. Sam Philip Morris w kolejnych kampaniach namawiał do rzucenia palenia itd… Zmierzam do tego, że zmiana była konieczna i była odpowiedzią na kampanie lansujące modę na niepalenie. Przy okazji Morris wprowadził nowy produkt IQOS – znakomite posunięcie.