Marketing czyli zaspakajanie potrzeb

w Wydarzenia by adclassics

Na stronie https://arclassics.eu/oferta/marketing/ obiecałam wrócić do tematu związanego z marketingiem w firmie. To ocean wiedzy … ale od czegoś musze zacząć.

Marketing czyli zaspakajanie potrzeb. Z marketingiem spotykamy się na każdym kroku: reklamy przerywają nam ulubiony film, lajkujemy linka z interesującym nas produktem, wchodzimy do recepcji firmy – Pani się miło uśmiecha i pyta w czym może nam pomóc, producenci produkując produkt dbają o jego najwyższą jakość i tak komunikują, sklepy organizują akcje typu black friday, promocje w celu pozbycia się towarów – to wszystko jest działaniem marketingu.

Marketing zatem to:

  • badanie rynku pod kątem potrzeb i oczekiwań klientów
  • badanie rynku pod kątem naszej konkurencji
  • prototypowanie produktu i  produkcja produktu, który spełni oczekiwania rynku
  • ustalenie kanałów dystrybucji produktu czyli pogrupowanie klientów
  • zorganizowanie sieci dystrybucyjnej – pełna logistyka
  • zbudowanie zespołu sprzedażowego
  • przygotowanie akcji informacyjnej o naszym nowym produkcie, o możliwości jego zakupu, o jego wyjątkowości
  • zaspokojenie potrzeb i oczekiwań klientów
  • serwisowanie w ramach gwarancji i po gwarancji zakupionego produktu
  • badanie satysfakcji zakupionego produktu aby reagować na oczekiwania i potrzeby klientów

Marketing to działanie firmy zmierzające do zaspokojenia bieżących potrzeb klientów  i kreowanie potrzeb wśród klientów na produkty, których jeszcze nie ma. To wzbudzanie potrzeby, jej kreowanie a nawet odkrywanie na nowo.

W latach 80-tych telefony stacjonarne posiadali tylko nieliczni nie wspominając o telefonach komórkowych, które pojawiły się pod koniec czerwca 1992r. pod postacią słynnego Centertela.

Z ciekawostek: 3 kwietnia 1973 r. przeprowadzono pierwszą na świecie rozmowę przez telefon komórkowy😊 i od tamtego czasu przyszło nam sporo czekać…

Wielu ludzi z tamtego pokolenia twierdzi, że byli wolni i szczęśliwi bo sprawy zawodowe czy rodzinne nie dopadały ich na ulicy, w restauracji, nawet w toalecie tylko kończyły się po opuszczeniu biura czy wyjściu z domu.

Wiele lat temu marketerzy w ramach działań strategii marketingowych, sprzedażowych wmówili nam, że telefon jest ważnym i niezbędnym przedmiotem w naszym życiu i tak sami staliśmy się niewolnikami tych przedmiotów. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu w zasięgu ręki.

Zatem marketing to obszerna dziedzina wiedzy i nauki, która ma wpływ na  potrzeby i zachowania ludzi.

A jak wygląda marketing w małych firmach czy firmach rodzinnych?

Najczęściej w obu przypadkach jest podobnie to znaczy marketing traktowany jest po macoszemu. Nie ma działu marketingu, nie ma osoby na stanowisku marketera. Marketing kojarzy się z wydrukowaniem wizytówek, ulotek, zakupem długopisów reklamowych z logo. I nie chodzi mi wcale o jakiś specjalnie duży budżet na ten cel bo niekiedy takie słyszę tłumaczenia. Duża firma dysponuje sporym budżetem, z którym my się nie możemy porównywać.

Czy nie jest tak, że chcemy mieć stronę www wzorowaną na projekcie dużej firmy bo nam się podoba. Czyż  materiały reklamowe muszą być podobne do konkurencji ? Posłuchajcie …nie wystarczy skopiować strony dużej firmy i wzorować się na niej. Nie wystarczy bardzo dobry projekt materiału reklamowego. Tutaj chodzi o analizę rynku, o cel działania materiału, który został zaplanowany w strategii, a którego nie widać na zewnątrz.

W firmach rodzinnych dochodzi jeszcze aspekt zatrudniania rodziny bo przecież lepiej dać zarobić szwagrowi niż obcemu. Szwagier zrobi to lepiej, jest nasz i jeszcze rodzina będzie wdzięczna. A ile jest takich przypadków, że szwagier założył agencję reklamową, firmę sprzątającą, firmę dostarczającą produkty itd… Wierzcie mi, że żadna firma zewnętrzna choćby była najlepsza nie ma szans na jakiekolwiek działania.

Zauważyłam, że brak kompetencji wielu osób w takich okolicznościach powoduje, że szwagrowie są niezwykle czujni aby nie znalazł się ktoś kto podważy brak u nich tych kompetencji. To zazwyczaj w dłuższej perspektywie źle się kończy dla tych firm ale z mojego punktu widzenia szkoda czasu na eksperymenty.

Nie zrozumcie mnie źle, firmy rodzinne są solą tej ziemi. Są ważne, posiadają wartości i historie.
Ich marketing winien funkcjonować na wysokim poziomie dzięki, któremu powinny osiągać sukcesy poprzez stabilny rozwój.

Rynek ewoluuje, wszystko się zmienia i trzeba być czujnym na zmiany. Należy reagować proporcjonalnie do zmian a nawet je wyprzedzać.

Jeżeli nie masz marketera i nie zamierzasz tworzyć stanowiska ds. marketingu w swojej firmie po prostu zleć zadania właściwej agencji zewnętrznej. Obserwuj efekty jej pracy, współpracuj a zobaczysz korzystne zmiany.